Sort by

Daniel has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pusher 3

Pusher 3

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Azor

Azor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry