Sort by

Danielrice has logged 368 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Bodied

Bodied

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry