Sort by

Daniel has logged 159 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
2012

2012

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
21
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry