Sort by

Daniel Johnson has logged 505 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kenny & Dolly: A Christmas to Remember

Kenny & Dolly: A Christmas to Remember

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sing

Sing

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry