Daniel Johnson has logged 55 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chadwick Boseman: A Tribute for a King

Chadwick Boseman: A Tribute for a King

2020
×
Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
Read the review Edit this entry  
24
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'll Be Gone in the Dark

I'll Be Gone in the Dark

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
Munchausen

Munchausen

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Beau

Beau

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Basically

Basically

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spielberg

Spielberg

2017
×
Read the review Edit this entry