Sort by

Dan has logged 71 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jason X

Jason X

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon the Movie: The Power of Us

Pokémon the Movie: The Power of Us

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon the Movie: I Choose You!

Pokémon the Movie: I Choose You!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry