Marvy Wright has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brüno

Brüno

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Corvette Summer

Corvette Summer

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry