• Bound

    Bound

    ★★★★★

    Desperately makes me want to turn to a life of crime

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    Teared up so hard when the credits rolled and it said "Directed by Jahseh Onfroy" 😭

  • Cube 2: Hypercube

    Cube 2: Hypercube

    ★★★

    Nah but why was this kind of sick though? I should check out the first one

    Edit: there are three writers on this which means it's three times as good as normal movie

  • Dead Leaves

    Dead Leaves

    ★★★½

    Cool

  • Redline

    Redline

    ★★

    Lesson learned. If I want to watch Wacky Races, I should just watch Wacky Races.

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    They kill everyone before it's even confirmed that there's pineapple juice in the sprinklers and I think that's real solidarity

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel

    Jerrod Carmichael: Rothaniel

    ★★★★½

    Bro just tricked a whole audience into being his therapist

  • Face/Off

    Face/Off

    Too loud with too many cuts. Turned off and Dissociated. Will have to rewatch in the right mood with Matthew.

  • BPM (Beats per Minute)

    BPM (Beats per Minute)

    ★★★★½

    Thibault sarcastically asking Sean why he doesn't take over was unironically his best idea.

  • Diamantino

    Diamantino

    Damn I really loved this and it's stupid himbo protagonist until the shady operation on him had trans-ing side effects with the only plot-related purpose being that his "adoptive son" (an undercover lesbian cop) can fall in love with him semi-incestuously now that he has titties. I mean she can't just be bi right bc thats icky 🤢🤢 so he get titty :) but not in a cool trans way bc icky?

    Okay wait I just went down a fucking…

  • The House of Yes

    The House of Yes

    ★★★★★

    I am furious that this is so so good

  • A Silent Voice

    A Silent Voice

    ★★★★★

    Easilly some of the most nuanced character writing in and out of animation, I've seen this 4 times and I'm still picking up on details that drastically add to the weight and depth of everything