Sort by

Daniel has logged 108 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
A Godwink Christmas: Miracle of Love

A Godwink Christmas: Miracle of Love

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
30
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In Time

In Time

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebirth

Rebirth

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fullmetal Alchemist: The Revenge of Scar

Fullmetal Alchemist: The Revenge of Scar

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry