Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Crash Landing on You

Crash Landing on You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Chhalla Mud Ke Nahi Aaya

Chhalla Mud Ke Nahi Aaya

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Take Her, She's Mine

Take Her, She's Mine

1963
×
½
Edit this entry  
01
Curious Caterer: Dying for Chocolate

Curious Caterer: Dying for Chocolate

2022
×
Edit this entry  
15
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lamp of the Tomb

The Lamp of the Tomb

1989
×
★★½
Edit this entry  
08
Silent Waters

Silent Waters

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
02
Guddiyan Patole

Guddiyan Patole

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brazen

Brazen

2022
×
½
Edit this entry  
15
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Edit this entry  
20
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★½
Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★
Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Edit this entry  
18
It Was Always You

It Was Always You

2021
×
½
Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry