Sort by

Daniel has logged 349 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Love Song

A Love Song

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Dressed in Blue

Dressed in Blue

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cars

Cars

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry