Daniel88 has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shadow

Shadow

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Open Range

Open Range

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★
Edit this entry  
12
Beirut

Beirut

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
War Machine

War Machine

2017
×
★★
Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Edit this entry  
20
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★½
Edit this entry  
19
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★½
Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Rambo

Rambo

2008
×
★★
Edit this entry  
30
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry