Sort by

Daniel has logged 238 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Talking Funny

Talking Funny

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Edit this entry  
19
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
½
Edit this entry  
15
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★
Edit this entry  
11
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Traveling the Stars: Ancient Aliens with Action Bronson and Friends - 420 Special

Traveling the Stars: Ancient Aliens with Action Bronson and Friends - 420 Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
No Smoking

No Smoking

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Edit this entry  
16
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★
Edit this entry  
05
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★½
Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry