Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Flora & Ulysses

    ★★★

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Midnight Oil - Black Rain Falls

    ★★★★★

  • Midnight Oil: 20,000 Watt R.S.L.

    ★★★★★

  • Midnight Oil Goat Island Triple J Concert

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★½

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★½

  • Tomorrowland

    ★★★★½

  • Rocky Balboa

    ★★★★½

  • Cinderella Man

    ★★★★½

  • Bruce Springsteen's Letter to You

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 61 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

The Midnight Sky

Jan 2

Last Film

Over the Moon

May 8

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Action
20 films
Adventure
16 films
Thriller
14 films
Music
10 films
Sci Fi
10 films
Documentary
9 films
Family
9 films
Animation
8 films
Comedy
8 films
USA
47 films
UK
6 films
France
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Australia
2 films
China
2 films
Spain
2 films
Ireland
1 film
Czechia
1 film
English
58 films
French
5 films
Chinese
4 films
Italian
4 films
Japanese
4 films
German
4 films
Spanish
3 films
Arabic
2 films
Portuguese
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 18 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked review

Da 5 Bloods

★★★★

This one snuck up on me. It started a bit slowly, but wow did it take off in the second half. A great cast and inspired filmmaking from Spike Lee.

Delroy Lindo is such a force!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Midnight Sky
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Oils at the Reef

Films Dan watched in 2021

  • Over the Moon
  • Green Zone
  • Creed
  • Shooter
  • Wolfwalkers
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • Mortal Kombat
  • Godzilla vs. Kong
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Rocky Balboa
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Quantum of Solace
  • Porco Rosso
  • The Last Blockbuster
  • Casino Royale
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Cinderella Man
  • Zack Snyder's Justice League
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Flora & Ulysses
  • America's Musical Journey
  • Assault on Precinct 13
  • The Three Caballeros
  • Saludos Amigos
  • Myth: A Frozen Tale
  • Tomorrowland
  • The Mission
  • The Towering Inferno
  • Nomadland
  • Deadpool
  • Bruce Springsteen: Working On A Dream The Sessions DVD
  • To Be Alive!
  • The Emperor's New Groove
  • One Night in Miami...
  • Midnight Oil Goat Island Triple J Concert
  • Parasite
  • Bruce Springsteen's Letter to You
  • Bruce Springsteen: VH-1 Storytellers
  • The Little Things
  • Western Stars
  • Midnight Oil - Black Rain Falls
  • Disneyland '59
  • Oils at the Reef
  • The Real Right Stuff
  • Midnight Oil: 20,000 Watt R.S.L.
  • Star Wars: Galaxy's Edge - Adventure Awaits
  • Underwater
  • Da 5 Bloods
  • Tesla
  • Flashpoint
  • East of Eden
  • Beaver Valley
  • The Cat Returns
  • Back to the Future Part III
  • The History of Future Folk
  • Mank
  • Death to 2020
  • The Midnight Sky

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more