Highest rated films

  • The Imagineering Story

    ★★★★★

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Thief

    ★★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★½

  • La Maison en Petits Cubes

    ★★★★½

  • Disneyland Around the Seasons

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 104 Films watched
  • 8.7 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Mary Poppins Returns

Jan 1

Most Watched

Captain Marvel

twice

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Flight of the Navigator

Dec 31

Genres, countries & languages

Adventure
34 films
Action
28 films
Comedy
28 films
Animation
28 films
Family
27 films
Drama
22 films
Sci Fi
21 films
Fantasy
20 films
Documentary
16 films
Crime
11 films
USA
90 films
UK
13 films
Canada
4 films
Germany
2 films
Australia
2 films
China
2 films
France
2 films
Japan
2 films
English
102 films
French
6 films
Japanese
6 films
Spanish
6 films
Chinese
5 films
Italian
5 films
German
3 films
Cantonese
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked review

Spider-Man: Into the Spider-Verse

★★★★½

I'd heard so many raves about this movie that I figured there was no way it would hold up in the end. I was totally wrong! There's so much life and creativity to everything about this project. Great voice cast, and the animation looks stunning. Plus, Spider-Ham and full Cage!

More reviews

Dan’s most liked list

Disney Plus

A running list of feature films and shorts that I've watched on Disney Plus.

More lists

Highs and lows

Highest Average

When They See Us
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Mr. Magoo
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Magic Journeys

Films Dan watched in 2019

  • Flight of the Navigator
  • The Rocketeer
  • Memory: The Origins of Alien
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Klaus
  • Great Bear Rainforest: Land of the Spirit Bear
  • Red's Dream
  • Clarence Clemons: Who Do I Think I Am?
  • The Pixar Story
  • When They See Us
  • The Irishman
  • Disneyland Around the Seasons
  • Lady and the Tramp
  • Captain Marvel
  • Apollo: Missions to the Moon
  • Dumbo
  • The Band Concert
  • Marvel Studios: Expanding the Universe
  • The Imagineering Story
  • Star Wars: The Last Jedi
  • What's Opera, Doc?
  • La Maison en Petits Cubes
  • Yesterday
  • Dimensions of Dialogue
  • Vincent
  • The Punisher: Dirty Laundry
  • Booksmart
  • Duck Amuck
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Horns
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Mr. Magoo
  • A Fantastic Fear of Everything
  • Avengers: Endgame
  • The Croods
  • Spider-Man: Far from Home
  • Cosmos Laundromat
  • Mickey's Steam Roller
  • Building a Building
  • Mickey's Revue
  • Mickey's Orphans
  • The Castaway
  • The Birthday Party
  • The Karnival Kid
  • Plane Crazy
  • Steamboat Willie
  • Under the Silver Lake
  • Inkheart
  • Magnificent Desolation: Walking on the Moon
  • Thor
  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein
  • I Am Mother
  • Volcanoes: The Fires of Creation
  • Apollo 11
  • Silent
  • Toy Story 4
  • The Grinch
  • Puss in Boots
  • Peter Pan
  • Deadwood: The Movie
  • Megamind
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • What's My Name | Muhammad Ali
  • Rim of the World
  • See You Yesterday
  • Kitbull
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man
  • Aquaman
  • Thief
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Avengers: Endgame
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Creed II
  • Captain Marvel
  • Bridge to Terabithia
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Farthest
  • Harriet the Spy
  • RBG
  • Mom and Dad Save the World
  • Widows
  • Ralph Breaks the Internet
  • First Man
  • Star Wars: The Force Awakens
  • High Flying Bird
  • Venom
  • Den of Thieves
  • Tooth Fairy
  • Heat
  • Nim's Island
  • Fulltime Killer
  • The Commuter
  • If Beale Street Could Talk
  • Crazy Rich Asians
  • BlacKkKlansman
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Magic Journeys
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Madeline's Madeline
  • Mary Poppins Returns

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more