Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • Bao

    ★★★★

  • Maniac

    ★★★★

  • A Wrinkle in Time

    ★★★★

  • Hearts Beat Loud

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Impressions de France

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★½

  • Tomorrowland

    ★★★★½

  • The Blue Umbrella

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 104 Films watched
  • 8.7 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Escape From Alcatraz

Jan 2

Most Watched

Avengers: Infinity War

twice

Black Panther

twice

Last Film

Chitty Chitty Bang Bang

Dec 30

Genres, countries & languages

Family
33 films
Drama
33 films
Adventure
33 films
Comedy
33 films
Animation
25 films
Sci Fi
24 films
Action
21 films
Fantasy
20 films
Documentary
16 films
Romance
7 films
USA
97 films
UK
18 films
Canada
7 films
France
5 films
Germany
4 films
Belgium
2 films
Denmark
2 films
Czechia
1 film
China
1 film
Hungary
1 film
English
103 films
French
9 films
Spanish
6 films
Xhosa
4 films
Russian
4 films
German
4 films
Korean
3 films
Italian
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked review

Blade Runner 2049

★★★½

It looks amazing, and I love the set design. I can't imagine what it took to create this world. The central mystery also intrigued me, especially once Deckard finally entered the picture. Harrison Ford is great at showing world-weary characters, and Deckard fits right into that mold.

On the other…

More reviews

Dan’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Iron Giant
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Billy the Kid

Films Dan watched in 2018

  • Chitty Chitty Bang Bang
  • Sorry to Bother You
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Justice League
  • Partysaurus Rex
  • The Legend of Mor'du
  • The Blue Umbrella
  • Party Central
  • The Radiator Springs 500½
  • Riley's First Date?
  • Sanjay's Super Team
  • Lava
  • Piper
  • Lou
  • Bao
  • Walt: The Man Behind the Myth
  • 1990: The Bronx Warriors
  • The Dark Crystal
  • Equals
  • London Town
  • A Song For You: The Austin City Limits Story
  • Creed II
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Hearts Beat Loud
  • The Tale of Despereaux
  • Hitchcock/Truffaut
  • Impressions de France
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Seven in Heaven
  • Holes
  • My Dinner with Hervé
  • Jack White: Kneeling At The Anthem D.C.
  • Ant-Man and the Wasp
  • Phantom Thread
  • Fantastic Mr. Fox
  • Sun Dogs
  • Maniac
  • Seven Seconds
  • Ant-Man
  • Tarzan
  • Good Time
  • Kodachrome
  • The Haunted Mansion
  • Avengers: Infinity War
  • The Iron Giant
  • Bolt
  • Isle of Dogs
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Black Panther
  • 44 Pages
  • Ready Player One
  • A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III
  • Atlantis: The Lost Empire
  • Sleeping with Other People
  • Cool Runnings
  • Pandas: The Journey Home
  • Shimmer Lake
  • People, Places, Things
  • Annihilation
  • Tomb Raider
  • The Florida Project
  • Incredibles 2
  • The Disaster Artist
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Anon
  • How to Train Your Dragon
  • Dredd
  • The Tiger Hunter
  • The Greatest Showman
  • Solo: A Star Wars Story
  • Avengers: Infinity War
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Mercury 13
  • The Lego Ninjago Movie
  • Bill Nye: Science Guy
  • The Borrowers
  • Other People
  • When We First Met
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Thor: Ragnarok
  • Wind River
  • Andre the Giant
  • Tomorrowland
  • Wonder
  • Lady Bird
  • A Wrinkle in Time
  • Snow Dogs
  • Amazon Adventure
  • Okja
  • Jackie
  • The Lego Batman Movie
  • Blade Runner 2049
  • Mulan
  • Black Panther
  • Billy the Kid
  • The Shape of Water
  • Journey to the South Pacific
  • Heroin(e)
  • Personal Shopper
  • Dunkirk
  • A Ghost Story
  • I Am Not Your Negro
  • Africa: The Serengeti
  • Escape From Alcatraz

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more