Highest rated films

  • Coco

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • The Big Sick

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • Tower

    ★★★★½

  • Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • The Lost City of Z

    ★★★★

  • Blackhat

    ★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Eero Saarinen: The Architect Who Saw the Future

Jan 3

Most Watched

Hidden Figures

twice

Last Film

Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
26 films
Documentary
22 films
Comedy
20 films
Adventure
19 films
Action
17 films
Sci Fi
10 films
Romance
10 films
Crime
10 films
Fantasy
9 films
Thriller
7 films
USA
69 films
UK
11 films
France
9 films
Canada
3 films
Germany
2 films
Japan
2 films
China
2 films
Hong Kong
1 film
Greece
1 film
Belgium
1 film
English
81 films
French
7 films
Spanish
5 films
German
5 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Esperanto
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked review

Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo

★★★½

I love stories of behind-the-scenes figures from the Apollo program, so this documentary is right up my alley. It helps that this film includes contributions from some of the most important guys from that time, especially Chris Kraft and Gene Krantz. The mix of interviews, archival footage, and recreations combines…

More reviews

Dan’s most liked list

Ranking Nicholas Ray's Films - A Working List

I'm currently working through a lot of Nicholas Ray's films, and I'm tracking how I rank each film here as I watch another one.

More lists

Highs and lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Circle
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

IMAX Mummies Secrets Of The Pharaohs
Average weighted rating:

3.2

Films Dan watched in 2017

  • Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream
  • The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress
  • Logan Lucky
  • The Circle
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Lost City of Z
  • Kong: Skull Island
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Olaf's Frozen Adventure
  • The Battle of Midway
  • Barry
  • Coco
  • Tramps
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Free Fire
  • Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dream Big: Engineering Our World
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • The Muppet Christmas Carol
  • Kubo and the Two Strings
  • Marc Maron: Too Real
  • The Big Sick
  • The Princess and the Frog
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • IMAX Mummies Secrets Of The Pharaohs
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Stargate
  • The Incredible Jessica James
  • Baby Driver
  • The Caine Mutiny
  • Don't Think Twice
  • Rodney King
  • Johnny Guitar
  • Cars 3
  • Split
  • Hidden Figures
  • Get Out
  • Sgt Pepper's Musical Revolution
  • John Wick: Chapter 2
  • On Dangerous Ground
  • Paterson
  • Wonder Woman
  • Captain Fantastic
  • They Live by Night
  • Blackhat
  • Mifune: The Last Samurai
  • Gimme Danger
  • The Immortal Life of Henrietta Lacks
  • Logan
  • Three Cheers for the Whale
  • Junkopia
  • Bone Tomahawk
  • Cameraperson
  • Back in Time
  • Creed
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Miss Sharon Jones!
  • Tower
  • Birth of a Movement
  • 2 Days in Paris
  • Doctor Strange
  • The Young and Prodigious T.S. Spivet
  • Arrival
  • For the Love of Spock
  • O.J.: Made in America
  • Black Panthers
  • Mascots
  • The Lobster
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Jason Bourne
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • By Sidney Lumet
  • What Happened, Miss Simone?
  • Hidden Figures
  • Star Trek Beyond
  • Goosebumps
  • Ghostbusters
  • South
  • 12 Years a Slave
  • I Will Follow
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Eero Saarinen: The Architect Who Saw the Future

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Call Me by Your Name
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more