Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Tomorrowland

    ★★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • Tick Tock Tale

    ★★★★

  • (T)ERROR

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Collateral

    ★★★★½

  • Miami Vice

    ★★★★½

  • Ali

    ★★★★½

  • Paperman

    ★★★★½

  • Design for Living

    ★★★★½

  • The Little Matchgirl

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 109 Films watched
  • 9.1 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Jan 1

Last Film

Atari: Game Over

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
28 films
Animation
27 films
Drama
26 films
Documentary
23 films
Action
20 films
Thriller
17 films
Family
17 films
Adventure
17 films
Sci Fi
15 films
Crime
15 films
USA
93 films
UK
9 films
Germany
3 films
Canada
3 films
France
2 films
Australia
2 films
Uruguay
1 film
USSR
1 film
Greece
1 film
English
108 films
Spanish
9 films
French
8 films
Italian
6 films
German
5 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
2 films
Japanese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked review

Collateral

★★★★½

After watching Blackhat so recently, I was amazed to remember that Mann did even more impressive visual work here. L.A. is gorgeous in this film, and Mann gets amazing mileage out of just shooting Foxx and Cruise in a car. I also forgot about brief cameos from Jason Statham and Javier Bardem, who owns the screen as the man behind the curtain.

www.ptsnob.com/2015/02/michael-mann-collateral.html

More reviews

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Terminator Genisys
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Park City

Films Dan watched in 2015

  • Atari: Game Over
  • Insurgent
  • Feast
  • Get a Horse!
  • Paperman
  • Tangled Ever After
  • Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa
  • Tick Tock Tale
  • How to Hook Up Your Home Theater
  • The Little Matchgirl
  • Lorenzo
  • John Henry
  • Bruce Springsteen - The Ties That Bind
  • A Very Murray Christmas
  • Phoenix
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Grasshopper and the Ants
  • Corn Chips
  • Rescue Dog
  • Spy
  • Kingsman: The Secret Service
  • Frozen Fever
  • Frosty's Winter Wonderland
  • Creed
  • The Big Bad Wolf
  • Three Little Pigs
  • Lonesome Ghosts
  • The Final Girls
  • Mad Max: Fury Road
  • Beaver Trilogy Part IV
  • Terminator Genisys
  • Orion: The Man Who Would Be King
  • Starring Adam West
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • Ex Machina
  • Der Fuehrer's Face
  • Victory Through Air Power
  • The Decline of Western Civilization
  • St. Vincent
  • The Jam: About The Young Idea
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Johnny Tremain
  • Walt Disney
  • The Drop
  • The Maze Runner
  • While We're Young
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Humpback Whales
  • Inherent Vice
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • 7 Days in Hell
  • Edge of Tomorrow
  • Ant-Man
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Inside Out
  • Love & Mercy
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Tomorrowland
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Done the Impossible
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Journey to Space
  • Park City
  • Avengers: Age of Ultron
  • (T)ERROR
  • Fast & Furious 6
  • Adventures in Wild California
  • Interstellar
  • How to Change the World
  • Seth's Dominion
  • Nightcrawler
  • Babes in the Woods
  • Poltergeist
  • I Hate Christian Laettner
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Top Five
  • The President's Analyst
  • Growing Up and Other Lies
  • Ali
  • Kiss Me Deadly
  • Big Eyes
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Ox-Bow Incident
  • Man with a Movie Camera
  • GoodFellas
  • Miami Vice
  • The Vanishing Prairie
  • The Skeleton Twins
  • Davy Crockett, King of the Wild Frontier
  • John Wick
  • Because I Was a Painter
  • Collateral
  • Day Dreams
  • The Reluctant Dragon
  • Blackhat
  • Calvary
  • The U Part 2
  • Wait Until Dark
  • The Machine
  • Bill Cunningham New York
  • Boyhood
  • Chip an' Dale
  • On Ice
  • Santa's Workshop
  • Design for Living
  • Listen Up Philip
  • The Keep
  • Blue Ruin
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Carol
  • Son of Saul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more