Highest rated films

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Life Itself

    ★★★★½

  • God Help the Girl

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Chef

    ★★★★

  • The One I Love

    ★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Short Term 12

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • The Right Stuff

    ★★★★½

  • We Are the Best!

    ★★★★½

  • Eight Men Out

    ★★★★½

  • Springsteen & I

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Tangled

Jan 1

Last Film

Mistaken for Strangers

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
63 films
Documentary
30 films
Action
26 films
Comedy
24 films
Thriller
22 films
Sci Fi
20 films
Adventure
19 films
Romance
16 films
Crime
12 films
Family
11 films
USA
92 films
UK
19 films
France
10 films
Italy
5 films
Australia
4 films
Japan
4 films
Germany
4 films
Denmark
4 films
Canada
3 films
Hong Kong
3 films
English
117 films
French
12 films
Spanish
7 films
Italian
6 films
Japanese
6 films
Arabic
5 films
German
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 43

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked list

2014 Film Diary

All the movies that I watched in 2014.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Escape from Tomorrow
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Deal
Average weighted rating:

2.9

Films Dan watched in 2014

  • Mistaken for Strangers
  • The Battered Bastards of Baseball
  • Riddick
  • My Neighbor Totoro
  • Obvious Child
  • Big Hero 6
  • Begin Again
  • Public Enemies
  • Only Lovers Left Alive
  • Ida
  • Godzilla
  • God Help the Girl
  • Sherlock, Jr.
  • Bethlehem
  • The Raid 2
  • We Are the Best!
  • The One I Love
  • The Wages of Fear
  • Brian and the Boz
  • Rand University
  • The Lego Movie
  • Frank
  • Not Fade Away
  • I Know That Voice
  • Gone Girl
  • Playing for the Mob
  • Rosemary's Baby
  • The Day the Series Stopped
  • X-Men: Days of Future Past
  • Edge of Tomorrow
  • Walking and Talking
  • Brokeback Mountain
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy
  • Noah
  • To Be Takei
  • Finding Vivian Maier
  • Night Moves
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Elaine Stritch: Shoot Me
  • Inside Llewyn Davis
  • Under the Skin
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Divergent
  • Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • The Unknown Known
  • Top of the Lake
  • Ghosts of Ole Miss
  • Reason and Emotion
  • Der Fuehrer's Face
  • Fun and Fancy Free
  • The Deal
  • Almost Famous
  • Gimme the Loot
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Anita
  • Snowpiercer
  • Diabolique
  • Chef
  • Life Itself
  • Enemy
  • The Raid
  • Fruitvale Station
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Three Caballeros
  • Saludos Amigos
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Double
  • Mary Poppins
  • Night of the Living Dead
  • Shotgun Stories
  • Masculin Féminin
  • Pierrot le Fou
  • Her
  • Alphaville
  • Moulin Rouge!
  • The Clash: The Rise and Fall of The Clash
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Contempt
  • Skyfall
  • The Trials of Muhammad Ali
  • The Immortalists
  • The King of Comedy
  • Springsteen & I
  • Pine Ridge
  • The Punk Singer
  • American Hustle
  • Drug War
  • Thor: The Dark World
  • Eight Men Out
  • Saving Mr. Banks
  • Election 2
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Frozen
  • The Battle of Algiers
  • Indie Game: The Movie
  • Safety Last!
  • Veronica Mars
  • Nebraska
  • Special When Lit
  • Election
  • Annie
  • Survive and Advance
  • Rewind This!
  • The Square
  • The Price of Gold
  • Yojimbo
  • You Don't Know Bo
  • Museum Hours
  • Short Term 12
  • The Spectacular Now
  • Gravity
  • Silent Running
  • Enough Said
  • Mitt
  • Captain Phillips
  • Cold Comes the Night
  • 20 Feet from Stardom
  • Drinking Buddies
  • Crimes and Misdemeanors
  • Dredd
  • Escape from Tomorrow
  • The World's End
  • Stalker
  • Something in the Air
  • Timecop
  • The Right Stuff
  • Elysium
  • Tangled

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Whiplash
  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more