Highest rated films

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • The Way Way Back

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • Stoker

    ★★★★

  • Side Effects

    ★★★★

  • In a World...

    ★★★★

  • Go for Sisters

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Good Night, and Good Luck.

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★★½

  • Lincoln

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★½

  • Mud

    ★★★★½

  • Across the Universe

    ★★★★½

  • Oslo, August 31st

    ★★★★½

  • Stories We Tell

    ★★★★½

  • Code Unknown

    ★★★★½

  • Monterey Pop

    ★★★★½

  • Damsels in Distress

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 138 Films watched
  • 11.5 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Jacob's Ladder

Jan 2

Last Film

The Place Beyond the Pines

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
70 films
Comedy
36 films
Action
33 films
Thriller
28 films
Crime
23 films
Romance
18 films
Sci Fi
17 films
Documentary
17 films
Adventure
16 films
Music
11 films
USA
117 films
UK
18 films
France
7 films
Japan
5 films
Italy
4 films
Canada
4 films
Germany
3 films
India
2 films
New Zealand
2 films
Iran
1 film
English
132 films
French
10 films
Spanish
10 films
German
7 films
Japanese
6 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Portuguese
3 films
Italian
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 12

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dan’s most liked list

Top 10 Films of 2012

I still need to see a lot of movies from 2012, but here are the best of the ones I watched. This was originally posted on my blog, Public Transportation Snob.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Citizen Kane
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Total Recall
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Venus and Serena
Average weighted rating:

3.3

Films Dan watched in 2013

  • The Place Beyond the Pines
  • Millennium Actress
  • The East
  • The Boat That Rocked
  • Jack Reacher
  • The Wolverine
  • Mud
  • Frances Ha
  • Man of Steel
  • Computer Chess
  • Fast & Furious
  • Europa Report
  • Good Night, and Good Luck.
  • The Bourne Legacy
  • Fort Apache
  • Cocktail
  • Much Ado About Nothing
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Underneath
  • Iron Man 3
  • Drums Along the Mohawk
  • Wagon Master
  • This Is the End
  • White Men Can't Jump
  • Go for Sisters
  • Young Mr. Lincoln
  • Series 7: The Contenders
  • Magic Mike
  • Behind the Candelabra
  • Star Trek Into Darkness
  • World War Z
  • The Bling Ring
  • Stories We Tell
  • Morvern Callar
  • Casino Royale
  • John Dies at the End
  • In a World...
  • Sun Don't Shine
  • Demolition Man
  • Miss Representation
  • Black Dynamite
  • Poetic Justice
  • MirrorMask
  • Neil Young Journeys
  • Knuckleball!
  • Men in Black 3
  • A Woman Is a Woman
  • The Elephant Man
  • Stoker
  • Game Change
  • Despicable Me 2
  • Double Indemnity
  • Spring Breakers
  • Irma Vep
  • The Way Way Back
  • Tape
  • The Big Year
  • Slacker
  • Witness for the Prosecution
  • Upstream Color
  • Venus and Serena
  • Pacific Rim
  • Big Trouble in Little China
  • The Seven Year Itch
  • Citizen Kane
  • Stalag 17
  • Kick-Ass
  • Before Midnight
  • Fast Five
  • Ace in the Hole
  • Me and Orson Welles
  • The Newton Boys
  • Wattstax
  • True Stories
  • Monsters University
  • Battle Royale
  • Silver Linings Playbook
  • 1991: The Year Punk Broke
  • This Is It
  • Rachel Getting Married
  • Braindead
  • Monterey Pop
  • The White Stripes: Under Great White Northern Lights
  • The Public Enemy
  • The FP
  • It's a Disaster
  • The Avengers
  • Dawn of the Dead
  • Wreck-It Ralph
  • Mr. Brooks
  • Six-String Samurai
  • Twilight Zone: The Movie
  • Looper
  • 1941
  • Oblivion
  • The Sugarland Express
  • Road House
  • Django Unchained
  • Duel
  • Zero Dark Thirty
  • The Secret World of Arrietty
  • Our Idiot Brother
  • Life of Pi
  • How to Survive a Plague
  • This Is Not a Film
  • The Fall
  • Magical Mystery Tour
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Lady and the Tramp
  • Beauty Is Embarrassing
  • Margaret
  • The Myth of the American Sleepover
  • Detropia
  • Oslo, August 31st
  • Seven Psychopaths
  • Damsels in Distress
  • King of New York
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Side Effects
  • Searching for Sugar Man
  • The Interrupters
  • Premium Rush
  • Across the Universe
  • Sabotage
  • Last Year at Marienbad
  • Idlewild
  • Baby It's You
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Code Unknown
  • Amigo
  • The Pruitt-Igoe Myth
  • Man of the West
  • Paprika
  • The Dark Knight Rises
  • The Jacket
  • Total Recall
  • Lincoln
  • Jacob's Ladder

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • Hope
  • Prisoners
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • The Wolf of Wall Street
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Like Father, Like Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more