Highest rated films

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • Shut Up and Play the Hits

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Argo

    ★★★★

  • Safety Not Guaranteed

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Out of Sight

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Rocky Balboa

    ★★★★½

  • Damsels in Distress

    ★★★★½

  • Exiled

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • Tarzan

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 99 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

V

Apr 20

Last Film

Black Swan

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
60 films
Comedy
29 films
Thriller
27 films
Sci Fi
24 films
Romance
23 films
Action
23 films
Adventure
21 films
Crime
19 films
Mystery
9 films
Fantasy
8 films
USA
75 films
UK
12 films
France
9 films
Germany
5 films
Italy
4 films
Hong Kong
4 films
China
3 films
Australia
2 films
Spain
2 films
Peru
1 film
English
87 films
French
12 films
Spanish
8 films
Italian
7 films
German
7 films
Cantonese
5 films
Chinese
5 films
Japanese
4 films
Russian
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 42

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Grave of the Fireflies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

This Is Cinerama
Average weighted rating:

3.3

Films Dan watched in 2012

  • Black Swan
  • Fitzcarraldo
  • Argo
  • Beasts of the Southern Wild
  • Tarzan
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Sound of My Voice
  • Mulan
  • Red Lights
  • The Amazing Spider-Man
  • Hercules
  • Ruby Sparks
  • Skyfall
  • Shut Up and Play the Hits
  • The City of Lost Children
  • Being Flynn
  • Battlefield Earth
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Gigli
  • Safety Not Guaranteed
  • Howard the Duck
  • Cabaret
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Out of Sight
  • Looper
  • Manhattan
  • Barry Lyndon
  • The Master
  • John Carter
  • This Is Cinerama
  • Ben-Hur
  • Winning Time: Reggie Miller vs. The New York Knicks
  • Bernie
  • Yankee Doodle Dandy
  • The American
  • Shane
  • My Dinner with Andre
  • West Side Story
  • Rocky V
  • Rocky III
  • Rocky Balboa
  • Rocky II
  • The Departed
  • A Dirty Carnival
  • Lockout
  • The A-Team
  • The Dark Knight Rises
  • Exiled
  • Down by Law
  • Gomorrah
  • Animal Kingdom
  • Chariots of Fire
  • Solaris
  • 21 Jump Street
  • A Prophet
  • Southland Tales
  • Delicatessen
  • The Artist
  • Jeff, Who Lives at Home
  • The Shape of Things
  • The Element of Crime
  • The Hunter
  • Education for Death
  • Risky Business
  • Prometheus
  • Real Genius
  • The Grey
  • Moonrise Kingdom
  • The Terminator
  • Easy Rider
  • Tiny Furniture
  • Big Top Pee-wee
  • Pretty in Pink
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • My Blueberry Nights
  • Blade Runner
  • In a Lonely Place
  • An American Werewolf in London
  • The Avengers
  • 2046
  • Wild Strawberries
  • Micmacs
  • Gone in 60 Seconds
  • Happy Together
  • Safe House
  • Chronicle
  • Jurassic Park III
  • Grave of the Fireflies
  • Damsels in Distress
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Jurassic Park
  • Devils on the Doorstep
  • A Lonely Place to Die
  • Gregory's Girl
  • Take Shelter
  • Klute
  • Once Upon a Time in the West
  • The Adventures of Tintin
  • V

World map

Highly rated films Dan is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 1

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more