Sort by

DanCole has logged 219 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Confess, Fletch

Confess, Fletch

×
Edit this entry  
24
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Hatful of Rain

A Hatful of Rain

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
28
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
First Light

First Light

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Pelvis of J.W.

The Pelvis of J.W.

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Party

Party

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★★½
Edit this entry