Sort by

Wilson has logged 33 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Willie Dynamite

Willie Dynamite

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beckett

Beckett

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deep Water

Deep Water

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
FM

FM

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Savage Three

Savage Three

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smile

Smile

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rancho Deluxe

Rancho Deluxe

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry