Sort by

Wilson has logged 415 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Naked Face

The Naked Face

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prison

Prison

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Postman

The Postman

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eva

Eva

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Music in Darkness

Music in Darkness

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Torment

Torment

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of Sabata

Return of Sabata

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Adios Sabata

Adios Sabata

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sabata

Sabata

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jar City

Jar City

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry