Wilson has logged 39 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Static

Static

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
More American Graffiti

More American Graffiti

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dragon Lord

Dragon Lord

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Number One

Number One

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sting II

The Sting II

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pickwick Papers

The Pickwick Papers

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The New Kids

The New Kids

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry