Wilson has logged 620 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Catch-22

Catch-22

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Public Eye

The Public Eye

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder Ahoy

Murder Ahoy

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ava

Ava

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
5 Against the House

5 Against the House

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cleaner

Cleaner

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Universal Soldier: The Return

Universal Soldier: The Return

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Replicant

Replicant

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Mr Blunden

The Amazing Mr Blunden

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eva

Eva

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Undercover Man

The Undercover Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape in the Fog

Escape in the Fog

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Creole

King Creole

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quartet

Quartet

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bostonians

The Bostonians

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Castle of Fu Manchu

The Castle of Fu Manchu

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blood of Fu Manchu

The Blood of Fu Manchu

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vengeance of Fu Manchu

The Vengeance of Fu Manchu

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miracle

Miracle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tron

Tron

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Treasure of Matecumbe

Treasure of Matecumbe

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry