Wilson has logged 47 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Dandy in Aspic

A Dandy in Aspic

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sex Thief

The Sex Thief

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
Grand Central

Grand Central

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Windmill

The Black Windmill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jade

Jade

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hard Way

The Hard Way

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Out of the Darkness

Out of the Darkness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
God's Angry Man

God's Angry Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gothic

Gothic

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
100 Rifles

100 Rifles

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry