Sort by

danbrierley1 has logged 193 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horizon Line

Horizon Line

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bontoc Eulogy

Bontoc Eulogy

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★½
Edit this entry  
20
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speaking Directly

Speaking Directly

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry