Sort by

Danakin has logged 63 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Elvis

Elvis

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King Creole

King Creole

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Caprice

Caprice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minions: Home Makeover

Minions: Home Makeover

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minions: Orientation Day

Minions: Orientation Day

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Banana

Banana

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Line, the Cross & the Curve

The Line, the Cross & the Curve

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Partysaurus Rex

Partysaurus Rex

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Othello

Othello

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Downton Abbey: A New Era

Downton Abbey: A New Era

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Gadfly

American Gadfly

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
WeCrashed

WeCrashed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry