Sort by

Danakin has logged 628 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvis Has Left the Building

Elvis Has Left the Building

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fun in Acapulco

Fun in Acapulco

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Change of Habit

Change of Habit

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Boss Baby: Christmas Bonus

The Boss Baby: Christmas Bonus

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prep & Landing: Tiny's Big Adventure

Prep & Landing: Tiny's Big Adventure

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Nick & Noel

Nick & Noel

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bears Who Saved Christmas

The Bears Who Saved Christmas

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charro!

Charro!

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flaming Star

Flaming Star

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Smurfs Christmas Special

The Smurfs Christmas Special

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Smurfs: A Christmas Carol

The Smurfs: A Christmas Carol

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Karen

A Christmas Karen

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Krueger's Christmas

Mr. Krueger's Christmas

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kingdom: Exodus

The Kingdom: Exodus

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prancer

Prancer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mickey Saves Christmas

Mickey Saves Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio's Christmas

Pinocchio's Christmas

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
P2

P2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry