Letterboxd — Your life in film

Forgotten username or password?

×
mia

mia

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for mia
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • mia’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory 2005

    ★★★ Rewatched 15 Oct 2023

    hands down the best horror movie ever

  • The Exorcist: Believer

    The Exorcist: Believer 2023

    Watched 13 Oct 2023

    🖕🏻

  • Bottoms

    Bottoms 2023

    ★★★★ Watched 13 Oct 2023

    SMASH SMASH SMASH

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar 2023

    ★★★★ Watched 29 Sep 2023

    “Dev Patel, marry me!” I said

  • No One Will Save You

    No One Will Save You 2023

    ★ Watched 28 Sep 2023

    I hate alien movies

  • The Nun II

    The Nun II 2023

    ★½ Rewatched 13 Sep 2023

    Valak is soo lana del rey vinyl coded

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies 2022

    ★★★½ Watched 31 Aug 2023

    he’s a VET!! *monkey covering eyes emoji*

  • Past Lives

    Past Lives 2023

    ★★★★½ Watched 28 Aug 2023

    thank you celine song for the pain

  • Barbie

    Barbie 2023

    ★★★★ Watched 20 Jul 2023

    live, laugh, love Birkenstock

  • Barbie

    Barbie 2023

    ★★★★ Watched 20 Jul 2023

    ken so delulu

  • Insidious: The Red Door

    Insidious: The Red Door 2023

    ★ Watched 07 Jul 2023

    not enough bride in black screen time

  • Scream VI

    Scream VI 2023

    ★★★★ Watched 29 Apr 2023

    ethan landry 4life

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3

Review Tags

3
  • cinema
  • movie night with bro
  • cried
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
X
Threads
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster