Sort by

xio has logged 94 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Way in Untilled

A Way in Untilled

2013
×
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa

Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Matilda

Matilda

1996
×
★★½
Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry