• Gimme Shelter

    ★★★

  • Husbands

    ★★★★

  • Multiple Maniacs

    ★★★

  • Zabriskie Point

    ★★★★★

  • Led Zeppelin - Live at the Royal Albert Hall 1970

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

  • The Wild Bunch

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Faces

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Targets

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Jimi Hendrix: Experience

  • Weekend

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Point Blank

    ★★★★½

  • The Trip

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • The Velvet Underground in Boston

  • Six Men Getting Sick

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Chelsea Girls

  • The Shooting

    ★★★★½

  • The Velvet Underground and Nico

  • Screen Test: Nico

  • Empire

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • The Gospel According to Matthew

    ★★★★

  • Blow Job

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Screen Test: Dennis Hopper

  • Mothlight

  • Scorpio Rising

  • Shock Corridor

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★½

  • Mondo Cane

  • Splendor in the Grass

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Pickpocket

    ★★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Plan 9 from Outer Space

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • The Ten Commandments

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★

  • Animal Farm

    ★★★

  • Peter Pan

  • High Noon

    ★★★★½

  • The African Queen

    ★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★½

  • A Place in the Sun

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • Red River

    ★★★★½

  • Key Largo

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • The Stranger

    ★★★★