daleshlamo has logged 57 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Robot Carnival

Robot Carnival

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Demon City Shinjuku

Demon City Shinjuku

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry