Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ticks

Ticks

1993
×
★★
Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Split Second

Split Second

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
★★
Edit this entry  
07
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of Pan

Night of Pan

2009
×
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Exploring The Tree of Life

Exploring The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Honey Bunny

Honey Bunny

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
18
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry