Sort by

Dale has logged 80 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elles

Elles

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Signs of Life

Signs of Life

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lola Versus

Lola Versus

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titanic

Titanic

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whip It

Whip It

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trance

Trance

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cracks

Cracks

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Look of Love

The Look of Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
RED

RED

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghosts of the Abyss

Ghosts of the Abyss

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prey for Rock & Roll

Prey for Rock & Roll

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sweeney

The Sweeney

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Watch

The Watch

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry