Dale has logged 45 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Singles

Singles

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Island

Mysterious Island

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Geronimo: An American Legend

Geronimo: An American Legend

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Volunteers

Volunteers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Duel at Diablo

Duel at Diablo

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gothika

Gothika

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eureka

Eureka

1983
×
Read the review Edit this entry  
05
That Darn Cat!

That Darn Cat!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunderheart

Thunderheart

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Black Rainbow

Black Rainbow

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry