Sort by

Dakota1995 has logged 265 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Volcano: Rescue from Whakaari

The Volcano: Rescue from Whakaari

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cellular

Cellular

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Finding Normal

Finding Normal

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
She Said

She Said

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Haul Out the Holly

Haul Out the Holly

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Devotion

Devotion

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★★
Edit this entry