Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
wardah

wardah

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for wardah
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • wardah’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★ Watched by wardah 07 Mar 2022

    Was waiting for him to turn into a bat the whole time

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★½ Rewatched by wardah 08 Mar 2022

    She’s just like me ! minus the 15 year old boyfriend 


    Alana Haim brings a very much needed fresh performance to the screen. It’s a film where someone could even argue nothing happens but those are the best kind. PTA blows everyone else out the park and brings something so real and comforting to the screen.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ½ Watched by wardah 12 Jan 2022

    Begging, crying, screaming and throwing up hoping the comet would hit me

  • Titane

    Titane 2021

    ★★★★½ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Robocop birth video

  • Zola

    Zola 2020

    ★★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Cousin Greg went off

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Thank you Gemma chan

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    William dafoe thank you for your service

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Kinda fun?

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Adam driver was serving

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Ok now make it again without ansel elgort

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★ Watched by wardah 23 Dec 2021

    Ok

  • Black Widow

    Black Widow 2021

    Watched by wardah 27 Jul 2021

    I’ve not seen this but just wanted to say follow my film Twitter account besties @ warrdahs 
    Thnx

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 55

Review Tags

83
  • daivd fincher
  • 2015
  • 2017
  • amy adams
  • anna kendrick
  • colin farrell
  • darren afornsky
  • eddie redmayne
  • ethan hawke
  • horror
  • peter weir
  • ryan gosling
  • 2009
  • aammm
  • adam driver is a gift
  • alive eve
  • amanda seyfried
  • andrea arnold
  • anne hathaway
  • arrival
  • aubrey plaza
  • before we go
  • ben affleck
  • black swan
  • blake lively
  • boyhood
  • brad pitt
  • carey muligan
  • chris evans
  • chris pine
  • chris pratt
  • cillian murphy
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro