Sort by

Andrew has logged 370 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Malibu's Most Wanted

Malibu's Most Wanted

2003
×
Edit this entry  
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hook

Hook

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday After Next

Friday After Next

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Most Known Unknown

The Most Known Unknown

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Terrys

The Terrys

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Bug

Bug

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stutz

Stutz

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry