Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casper

Casper

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gunda

Gunda

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Vacation Friends 2

Vacation Friends 2

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strays

Strays

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry