Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Superman III

Superman III

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 355

The 355

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bull

Bull

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★
Edit this entry  
03
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry