Sort by

Hause has logged 143 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
Edit this entry  
27
Elvis

Elvis

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Poison

Poison

1991
×
Edit this entry  
26
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
Edit this entry  
25
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Edit this entry  
25
River's Edge

River's Edge

1986
×
Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
Edit this entry  
24
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
14
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
Edit this entry  
13
Sleepless Night

Sleepless Night

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
Edit this entry  
12
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Edit this entry  
12
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
Edit this entry  
11
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Away with Words

Away with Words

1999
×
Edit this entry  
10
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Our Love Story

Our Love Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
Read the review Edit this entry  
05
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Edit this entry  
04
Love Letter

Love Letter

1995
×
Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
01
RRR

RRR

2022
×
Edit this entry  
31
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
Edit this entry  
28
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Earth is Humming

The Earth is Humming

2018
×
Edit this entry  
22
Alone

Alone

2017
×
Edit this entry  
22
Like

Like

2016
×
Edit this entry  
22
Mass of Images

Mass of Images

1978
×
Edit this entry  
20
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
Edit this entry  
19
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
Edit this entry