Sort by

Julian has logged 66 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★
Edit this entry  
24
The Orphanage

The Orphanage

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Club Native

Club Native

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Yemen's Reluctant Revolutionary

Yemen's Reluctant Revolutionary

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Josep

Josep

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Second Cousins Once Removed

Second Cousins Once Removed

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
You Carry Me

You Carry Me

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barbara Rubin and the Exploding NY Underground

Barbara Rubin and the Exploding NY Underground

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nollywood Babylon

Nollywood Babylon

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jonah

Jonah

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Demon of the Lute

Demon of the Lute

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Angry Inuk

Angry Inuk

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psychomagic, a Healing Art

Psychomagic, a Healing Art

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Palmer

Palmer

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
Eternity

Eternity

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry