Julian has logged 64 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry