Julian has logged 451 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Vermilion Souls

Vermilion Souls

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Union: The Business Behind Getting High

The Union: The Business Behind Getting High

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
23
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry