Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
LCD Soundsystem Holiday Special

LCD Soundsystem Holiday Special

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
National Theatre Live: Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

National Theatre Live: Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

1906
×
Read the review Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Good Timing with Jo Firestone

Good Timing with Jo Firestone

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Search for the Saddest Punt in the World

The Search for the Saddest Punt in the World

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers, Hoaxsters, Pranksters, Jokesters and Ricky Jay

Hustlers, Hoaxsters, Pranksters, Jokesters and Ricky Jay

1996
×
Read the review Edit this entry  
30
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Nile - Flags and Fences

The Blue Nile - Flags and Fences

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Talking Heads: Live in Rome

Talking Heads: Live in Rome

1980
×
Read the review Edit this entry  
17
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry