• Good Timing with Jo Firestone

  • The Card Counter

    ★★★

  • Untold: Malice at the Palace

  • The Green Knight

    ★★

  • Pig

    ★★

  • Bergman Island

    ★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★½

  • Q: Into the Storm

  • El Planeta

  • A Glitch in the Matrix

  • Nate: A One Man Show

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • Donald Trump Is President and You're Not: A Portrait of Donald J. Trump

  • Sarah Cooper: Everything's Fine

    ½

  • An Evening with Tim Heidecker

  • The Queen's Gambit

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

  • 537 Votes

  • The Comedy Store

  • The Comey Rule

  • The Mystery of D.B. Cooper

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★½

  • City Hall

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★½

  • The Speed Cubers

  • Hamilton

  • Hannah Gadsby: Douglas

  • Beastie Boys Story

  • Middleditch & Schwartz

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Unabomber: In His Own Words

  • Feels Good Man

  • Palm Springs

    ★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★½

  • Boys State

  • John Was Trying to Contact Aliens

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • The Confession Killer

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

  • Watchmen

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★½

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Andrey Tarkovsky. A Cinema Prayer

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

    ★★★

  • Vivarium

    ★★★

  • Midsommar

    ★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★½

  • Parasite

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

  • Blow the Man Down

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • The Search for the Saddest Punt in the World

  • Fourteen

    ★★★½

  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

  • Miles Davis: Birth of the Cool

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • Knock Down the House

  • High Flying Bird

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★½

  • The Great Hack