Sort by

Cole has logged 69 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ferryman Maria

Ferryman Maria

1936
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Strangler of the Swamp

Strangler of the Swamp

1946
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Strings

The Strings

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skin-Flicks

Skin-Flicks

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Things

Things

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bliss

Bliss

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strangler of the Swamp

Strangler of the Swamp

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hospital

Hospital

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scenes from an Empty Church

Scenes from an Empty Church

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Flashback

Flashback

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jobe'z World

Jobe'z World

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry