Sort by

carmen has logged 345 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
What's So Bad About Feeling Good?

What's So Bad About Feeling Good?

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Speak Up

Speak Up

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry